Listopad 2008

Vánoce

30. listopadu 2008 v 12:20 Ostatní články


A je tu prosinec a s ním se blíží i Vánoce.

  • Kdo ještě nezačal schánět vánoční dárky,měl by pomalu začít,jestli pořád ještě nevíte co komu koupit podívejte se na články v mém blogu (typy na vánoční dárky a typy na dárky II. ),nebo třeba na nějaké internetové stránky ( www.vanocni-darky-08.cz/ , www.vanoce-vanocni-darky.cz , www.vanocni-darky-levne.cz/ , www.vanocni-darky-vanoce.cz/ .... )třeba vám to alspoň trošku pomůže ;-).
  • Každý ví,že u nás nosí dárky Ježíšek,ale víte kdo je nosí v jiných zemích?,jestli ne tak se podívejte určitě sem .
  • Jestli si chcete něco málo přečíst o Českých vánočních tradicích,nebo si je jenom připomenout klikněte tady.
  • Věříte na horoskopy?a chtěli by jste vědět co vás čeká v roce 2009?stačí když kliknete tady.
  • Jinak pro ty co chodí do školy mám super zprávu, letošní vánoční prázdniny jsou hodně dlouhý - Štědrý den vyšel letos na středu,takže prázdniny trvají celých 16 dní ( i s víkendy ).

Všem přeju Veselé Vánoce,ať dostanete to co si přejete no a taky hodně štěstí v novém roce.


Horoskopy na rok 2009

30. listopadu 2008 v 11:45 Horoskopy
Beran (21.3.- 20.4.)

Začátek roku odstartujete plni síly a smyslu pro povinnost. Cílevědomost bude Vaší silnou zbraní. Koncem zimy hvězdy přejí vášním a láskám. Také štěstí se na Vás bude usmívat.
První polovina dubna může přinést náhlé spory a vnitřní napětí. Zkuste se v této době vyhnout rizikovým sportům a rychlé jízdě. Celý zbytek jara máte šanci mít úspěchy u opačného pohlaví. Budete toužit si užívat radostí života mezi které zamilovanost a milostné zážitky rozhodně patří. V létě pozor na mylná rozhodnutí a v srpnu znovu pozor na zbrklost a nedostatek trpělivosti.
Závěr léta se ponese v příjemné atmosféře ve které si najdete dostatek času na rodinu a zázemí.
Podzim ukáže přívětivou tvář, jen v měsíci listopadu byste neměli podlehnout sexuálním touhám. Nezapomeňte, že věrnost rozhodně není prázdný pojem. Vánoce prožijete v pohodě a plni ideálů. Pamatujte ale, že nic se nemá přehánět.
Závěr prosince není vhodný k podpisům důležitých smluv.


Ryby (20.2. - 20.3.)

První dva měsíce roku vyzývají k duchovním výšinám a snění. Březen volá po akci, proto pokud jste se nerozhodli pro nějakou činnost,máte nejvyšší čas.
Zejména v dubnu vám budou planety přát plnými doušky, a byla by škoda jejich vlivu nevyužít v reálném životě a zůstat pouze u snění. Červen přeje mileneckým vztahům, a vaše touhy můžou konečně dojít naplnění. Nezadaní by proto měli jít v ústrety svým partnerům nezůstávat sedět doma.
V červenci byste to s radostmi života neměli tolik přehánět, jinak se nevyhnete přibírání na váze i zvýšené konzumaci "všeho dobrého".
Podzim bude příznivý, pokud překonáte listopadové dráždění energických planet. Zrovna v listopadu byste se totiž měli věnovat víc meditacím duchovním zájmům než řešení problémů.
Nakonec i v prosinci se snažte vyhýbat konfliktům a problémům, abyste si nezkazili náladu ve vánoční čas, který je citlivým Rybám tak blízký.

Vodnář (21.1. - 19.2.)
Leden až duben byste měli být na pozoru, abyste se kvůli touze po svobodě a neomezování nedostali do ještě větších problémů, kvůli kterým se snažíte konat nečekané a problematické kroky. Ještě štěstí, že vám bude pomáhat planeta dobra Jupiter. Přinese vám do života nové ideály a touhu po radostech života.
Duben bude přát novým vztahům, ale jste-li zadaní, tak pořádně zvažte, zda vám jedna vášnivá noc stojí za riziko zničení dosavadního vztahu. Květen a červen vám dodá dostatek nových nápadů a schopnosti argumentovat v diskusích. Neměli byste vše ale prosazovat za každou cenu.
V červenci ještě budete úspěšní, ale srpen znovu přinese napěťový vliv a nejistotu. Nejspíše nastal čas, abyste se i vy naučili trochu dbát na konvence a pravidla. Právě k tomu vás vyzývá vesmírný vliv.
Pokud této výzvy aspoň zčásti uposlechnete, pak listopad a prosinec prožijete v pohodě a dobré náladě.

Kozoroh (21.12. - 20.1.)
V lednu jste ještě nabití energií, ovšem v únoru nastane změna. Přesto vám ale nebude chybět dostatek vytrvalosti a cílevědomosti.
Březen a počátek dubna nebudou příliš snadným obdobím a osud vám ukáže i svoji problematickou tvář. Nebudete vědět kudy kam, a časté výkyvy v životě budou poznamenány konflikty s vaším okolím. Následující měsíce se ponesou v již výrazně klidnějším duchu, a to až do srpna. Právě tento letní měsíc byste měli ubrat plyn a pokusit se využít trpělivost Kozorohů a nepouštět se do sporů a konfliktů. Jen tak se vyhnete rozkolům ve vztazích, které budete jen stěží dávat do pořádku.
Jakkoliv podzim bude pro Kozorohy náročný a plný jim nepříjemných změn, tak v říjnu budou hvězdy přát vztahům a můžete se zamilovat. Po zbytek roku již platí jen jedno hlavní doporučení. Nesnažte se na druhé lidi příliš tlačit, a nesnažte se věcí dosáhnout za každou cenu. Vše má totiž svůj čas, a ani vůlí nejde vše zlomit!

Střelec (22.11. - 20.12.)

Znamení Střelce pocítí od nového roku zcela odlišnou energii. Touha po změně, svobodě, neomezování a nových věcech vám vnikne pod kůži ve všech oblastech života. Budete chtít přetrhat staré struktury a objevovat dosud nepoznané.
Duben a květen vám můžou pomoct odhalovat duchovní sféry, ale pozor na oblast praktického života, kde již tak silní v kramflecích být nemusíte. Proto doporučuji podpisy smluv odložit na jindy.
I červen se ponese v podobném duchu, ale zejména na jeho konci pozor na komplikace ve vztahu skrze nečekaný románek či vášnivou nocí bez pokračování. V srpnu budete mít tendenci vše přehánět za každou cenu, jen abyste se předvedli a ukázali, že jste Ti nejlepší. To ale může mít za následek pravý opak!
Září a říjen se ponese v poklidném a příjemném duchu, který přeruší až listopad. Zde začne podvědomí vyplavovat touhu po odvetě všem, kteří vám nějak ublížili. Uvědomte si, že to by nic nevyřešilo. Konflikty, které můžete až do konce roku vyvolat, budou jen čeřit vodu a spokojenost vám nepřinesou.


Štír (23.10. - 21.11.)

Úplný začátek roku vás zastihne s nasazenými toulavými botami nebo aspoň myslí pohybující se v těchto sférách. Tyto touhy v zimních měsících nahradí touhy po nové lásce a vášnivých nocích. To potvrdí i jarní měsíce, kdy se vám budou zapalovat lýtka, a současný partnerský vztah nemusí vzedmuté milostné touhy ustát.
Letní měsíce ve vás znovu vzbudí cestovní horečku a plni ideálů a touhy po nových zážitcích se můžete vydat do dalekých krajů. Nezapomínejte ale na to, že vzdáleností se zážitky neměří,a záleží pouze na vás, jak si cestu vychutnáte. A ani to nemusí být podmíněno návštěvou zahraničí. Stačí se prostě jen vydat na cesty.
Září přinese počátek komplikací, které budete zvládat jen v případě, že jste si vybudovali precizní základy ve všech sférách. Neměli byste zapomínat na dostatek relaxace a odpočinku.

Váhy (23.9. - 22.10.)

Leden byste neměli podcenit a věnujte dostatek pozornosti stabilitě a povinnostem. Jen tak nevyhnete zklamání a náhlým změnám s nejistým výsledkem. Přesto se nedá říct nic výrazně špatného na první měsíce tohoto roku. Obzvláště, pokud se vyhnete tomu, abyste jednali pod nátlakem.
V dubnu budou konstelace přát novým a vášnivým láskám. Pokud tedy hledáte partnera, nezůstávejte sedět doma. Vesmírné energie přející vztahům budou působit až do měsíce června, jehož počátek přinese možnost nový vztah stabilizovat. Pokud se vám to nepovede, zbystřete pozornost, neboť konec června vám jasnou mysl zastíní iluze a bujné představy.
V červenci si budete nejen užívat, ale je čas na meditace a plánování veselejších zítřků. A právě tyto plány můžete zrealizovat v srpnu.
V první polovině října budete muset ustát ochlazení ve vztahu - naštěstí pouze krátkodobé. Další období bude vášnivé a přát láskám a milencům. Přesto se koncem roku nevyhnete sporům a pocitu osamění.

Panna (23.8. - 22.9.)

První dva měsíce roku 2009 prožijete v poklidném duchu bez větších konfliktů a zádrhelů. Pozor na přelom února a března, kdy můžete prožít nečekané dny plné konfliktů a hašteření. Také byste se měli vyvarovat rychlé jízdy a adrenalinových sportů.

Duben vám dodá stabilitu a smysl pro povinnost, kterou ale květen, a zejména jeho první část zcela rozbijí. V těchto dnech se budete snažit prosadit za každou cenu a nespokojíte se s druhým či dalším místem. Prostě touha po vítězství vám bude vlastní. Přelom května a června nebude vhodný pro podpisy důležitých smluv a dokumentů.
Prázdniny zahájíte ve velkolepém stylu, ale pozor byste si měli dát na druhý prázdninový měsíc, tedy srpen. Právě zde již nebude tolik užívání si života,ale přesto dosáhnete mnohého budete-li myslet i na to,že máte nějaké povinnosti.
Ranný podzim může být komplikovaný, ale listopad přinese dost inspirace a nápadů k vyřešení všech problémů. V první část prosince byste se neměli rozhodovat pod tlakem. Vánoce strávíte v pohodě a klidu.

Lev (23.7. - 22.8.)

Zimu využijete k zbourání všech zažitých zvyků a jejich nahrazení modernějšími, originálnějšími a nezávislejšími. Komplikace přijdou v březnu, kdy vše nepůjde tak hladce, jak byste si přáli.
V dubnu neprosazujte tolik svoji vůli. Konstelaci vám přejí a pomáhají dotáhnout díky cílevědomosti a trpělivosti do úspěšného konce. Jen pozor na druhou půlku května, kdy nebudete mít jasný úsudek a mohli byste se nechat zlákat falešnými ideály.
První část léta se budete rádi pohybovat v oblasti rodiny a domova. Srpen bude přát všem aktivitám včetně těch milostných. Vaší komunikativností si získáte srdce mnoha vyvolených. Jestli držíte dietu, pak v druhé polovině srpna vám snižování váhy snadno nepůjde. Podzim přinese několik period, ve kterých budete mít chuť pustit se do konfliktů a nebudete umět uznat názor druhých. Snažte se na toto téma zaměřit abyste zbytečně nepřišli o přátele.
Závěrem roku budete chtít začít mnoho aktivit, ale měli byste si pečlivě rozmyslet, co je pro vás dostatečně smysluplné, a co je jen náhodnou touhou bez budoucnosti.

Rak (23.6. - 22.7.)

Určitý pocit odtažitosti nepochopení v počátcích nového roku začne mizet v únoru. Do té doby se snažte zachovat vnitřní harmonii pomocí meditací a zájmu o vyšší sféry.
Období jarní rovnodennosti vás bude přímo vyzývat k návštěvám různých výstav a kulturních akcí. Ostatně proč byste nemohli zkusit umělecké techniky sami?!
V květnu pozor na rozpory s průbojnějšími lidmi. Pamatujte, nemoudřejší ustoupí a nemá smysl se kvůli tomu trápit. Červen přeje renovacím bytu a interiéru. Zručnost a chuť do práce doplníte estetickým cítěním a vkusem.
Léto a zejména červenec již tradičně patří Vám a náladu by Vám neměl zkazit ani spor ve vztahu o to, kdo je tou vůdčí osobností. Tento spor může přijít na přelomu července a srpna. Od září do půlky října budete činorodí a aktivní. Pocítíte chuť sportovat a vyhrávat. Vyhněte se ostrým jídlům a šetřete v těchto dnech své zažívání. Následně zbytek roku bude na Vás klást zvýšené nároky. Budete trávit více času prací a proto je nutné věnovat dostatek času relaxaci a odpočinku.

Blíženci (21.5. - 22.6.)

Zimní období prožijete v pohodě a dobré mysli. Jediným rozporem můžou být vaše myšlenky a nápady, které půjdou trochu ode zdi ke zdi. Jednou budou plné inovací, podruhé budou v souladu s dosavadním řádem a pořádkem. Záleží jen na vás, co zvítězí a čemu dáte volný průchod.
Počátek jara vás zastihne v ještě větší rozlétanosti než je u Blíženců zvykem. Zkuste se proto více soustředit a také buďte dochvilní! Jinak se nevyhnete sporům a náhlým konfliktům.
Koncem dubna se vyhněte podpisům důležitých smluv a snažte se nepodlehnout kouzlu lží a pomluv. Bohatou fantazii a spoustu nápadů přinese májové období. Prázdniny budou přát lásce a užívání si. Druhá polovina srpna bude náročnější. Rozlet a nezávislost se bude střídat s pocity omezení a samoty. Neodežeňte přátele, ale naopak se o ně opřete! Podobně naladěné budou i září a říjen. Přesto se vyskytnou příjemné chvilky, obzvláště pokud je okořeníte zájmem o duchovní oblast.
Prosinec a vánoční čas budou závislé na tom, zda jste se nenechali uplynulými měsíci příliš rozhodit.

Býk (21.4. - 20.5.)

První dva měsíce roku 2009 budou přát lásce a zamilovanosti. Do dlouhotrvajících vztahů se může vrátit vášeň, nezadaní dostanou příležitost nalézt partnera.
V březnu se budete chtít prosadit a pocítíte touhu vyhrávat. Měli byste ale občas zařadit zpátečku, abyste "netlačili na pilu" až příliš silně. Nadále pokračují energie vyzývající Vás k aktivitám a úspěchu. Byla by škoda příznivého vlivu nevyužít, tím spíče, když máte dostatek vnitřní síly k těmto záležitostem.
Počátek léta může Vás život ovlivnit někdo, kdo znenadání vstoupí do vašeho života, Nemusí to být nový partner, ale někdo, kdo Vám přinese nový pohled na stávající záležitosti, Ostatně dostatek inspirace a touhy po svobodě přinesou právě letní měsíce.
Konec prázdnin strávíte v rodinném kruhu. Právě v tuto dobu je vhodné období pro zkrášlení a vylepšení domova.
V říjnu může přijít krátkodobé ochlazení ve vztazích a pocit osamělosti. Vše ale zmizí v listopadu. K netrpělivosti vás bude vyzývat prosinec, ale zde byste se měli držet zpátky a projevit Býčí trpělivost. Jen tak prožijete klidné a pohodové vánoce.

České vánoční tradice

30. listopadu 2008 v 11:40 Zajímavosti .
Adventní věnec
Mezi nejoblíbenější symboly předvánoční doby patří adventní věnec. Je většinou spletený ze zeleného chvojí, někdy ozdobený mašlemi, šiškami a jinými maličkostmi. Na věnci stojí čtyři svíce, které představují čtyři adventní neděle. Těmi je vymezen advent, doba, v níž křesťané očekávají narození Spasitele. Letos první neděle adventní připadá na 2. prosince. Každou neděli se na věnci rozsvítí další svíčka, až na konci adventu září všechny. Pro křesťany je přibývající světlo symbolem blížícího se příchodu Ježíše Krista, tradici ale dodržují i ti, kdo se prostě těší na Vánoce.
Adventní kalendář
Zvláště dětem, které se už nemohou dočkat Vánoc, bývá určen adventní kalendář. Každý den odkrývají jedno ze čtyřiadvaceti okének, za nímž najdou malou odměnu, zpravidla kousek čokolády. Adventní kalendáře začínají tradičně prvním prosincem, což ale není úplně přesné. Období adventu zahajuje totiž čtvrtá neděle před Štědrým dnem (24.12.), každý rok je tedy datum jiné.
Barborky
Svobodné dívky by mohl zajímat zvyk, který se váže k svátku sv. Barbory (4.12.). Ten den podle tradice trhají dívky třešňové větvičky zvané barborky a čekají, zda jim do Vánoc ve váze rozkvetou. To by znamenalo, že se dívka do roka vdá.
Mikuláš, anděl a čert
Velmi živým je v Česku svátek sv. Mikuláše. V jeho předvečer, 5. prosince, navštěvuje děti Mikuláš v doprovodu čertů a andělů.
Mikuláš v biskupském rouchu děti nejdříve zkouší, například z básničky či písničky, a vyptává se na jejich poslušnost. Čert mu dodává autoritu strašením, pouštěnou hrůzu vyvažuje krásný anděl. Nakonec Mikuláš dítě, které slibuje, že bude hodné, podaruje drobnými dárky, především sladkostmi a ovocem. Zlobivější děti ale mohou mezi cukrovinkami nalézt i bramboru nebo kousky uhlí. Není-li převlečený Mikuláš na dosah, dítě nepřijde zkrátka. Stačí, když dá za okno punčochu, po setmění mu do ní Mikuláš nadílku vloží i bez zkoušky.
Cukroví a vánočka
České Vánoce jsou nejsladším obdobím v roce. Hospodyňky se doslova předhánějí v pečení vanilkových rohlíčků, perníčků, sněhových pusinek a desítek dalších druhů cukroví. Recepty se v rodinách předávají po generace, není proto divu, že drobné cukroví je na pohled krásné a na jazyku se rozplývá.
Nepostradatelnou součástí svátečního stolu je vánočka, sladké pečivo z kynutého těsta spletené do tvaru copu, zdobené rozinkami a mandlemi.

Jesličky
Zobrazování biblického výjevu z betlémského chléva, kde se na slámě narodil Ježíšek, patří mezi české vánoční tradice již celá staletí. Betlémy se stavějí nejrůznějších velikostí a z nejrůznějších materiálů: ze dřeva, papíru, keramiky, ale i z perníku či dokonce z másla. Ve středu betléma jsou jesličky s Ježíškem, obklopeným Pannou Marií a svatým Josefem. Nad chlévem se vznáší anděl, který drží stuhu s nápisem Sláva na výsostech Bohu. Další postavičky představují pastýře a stádo ovcí, kterým bylo narození zvěstováno, dary přinášejí tři mudrcové. K biblickým reáliím lidé často přidávali postavy, budovy i stromy ze svého okolí.

Vánoční stromeček
Bez rozzářeného stromečku si dnes Vánoce už ani nedovedeme představit. Přesto je tento zvyk v českých zemích celkem mladý. V měšťanských a šlechtických domácnostech se začal objevovat počátkem devatenáctého století, zdomácněl ale až v průběhu jeho druhé poloviny. Na venkově dnešnímu pojetí předcházel zvyk věšet stromek špičkou dolů nad slavnostní stůl. Zpočátku se stromek zdobil červenými jablíčky, ořechy, ozdobami ze slámy nebo cukrovím. Ve dvacátém století začaly převažovat skleněné ozdoby. Nejrozšířenější je zřejmě smrček, oblíbené jsou ale také borovice a jedličky. Stromeček se zdobívá buď na Štědrý den (24.12.) nebo den předem a rodiny se z něj radují většinou alespoň do Tří králů (6. 1.). Od dvacátých let minulého století se objevují vánoční stromky na veřejných prostranstvích českých měst a obcí. Dnes je asi nejznámější každoročně vztyčovaný strom na Staroměstském náměstí v Praze.

Jmelí
Další "vánoční rostlinou" je jmelí. Lidé si jeho zelené, postříbřené či pozlacené snítky nejčastěji připevňují na lustr, případně nad dveře. Zřejmě proto, že pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit jakoukoli dívku či ženu. Nebo proto, že "kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí" a jejich láska bude po způsobu jmelí věčně zelená. Každopádně darované jmelí nosí štěstí, a tak se při vánočních návštěvách hodí s sebou snítku přinést.
Štědrý večer
Na Štědrý den (24.12.) se rodina schází doma, zdobí stromeček, chystá se večeře. Mnoho lidí zachovává až do večera půst. Dětem, které se nemohou dočkat večeře, rodiče slibují, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko. Po setmění, s východem první hvězdy, se zasedá ke společné večeři. Tradiční česká štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem. Od večeře není radno vstávat, zbytečně se tak přivolává neštěstí. To podle tradice přináší i lichý počet lidí kolem stolu.
Vánoční kapr
V předvánočním čase jsou v ulicích všech českých měst k vidění mohutné kádě plné kaprů. Většina jich pochází z proslulé rybníkářské oblasti na jihu Čech .
Ve většině domácností se kapr, obalený v mouce, vajíčku a strouhance, smaží na pánvi. Mezi tradiční pokrmy patří i kapr vařený "na modro" se zeleninou a máslem. Tradice praví, že kdo si dá šupinu z vánočního kapra při večeři pod talíř, bude mít dostatek peněz po celý následující rok. Podobného účelu dosáhne i ten, kdo si dá šupinu do peněženky. Kaprův osud se ale občas vyvine úplně jinak: zvláště děti vítají, když ho na Štědrý den mohou pustit zpět na svobodu.
Ježíšek
Po štědrovečerní večeři nastává okamžik, na který se mnohé české děti těší celý rok. Rodina se shromáždí kolem rozsvíceného vánočního stromečku, pod nímž se kupí zabalené dárky. Podle tradice je sem nepozorovaně přinesl Ježíšek. Na rozdíl třeba od Santa Clause tato postava nemá žádnou ustálenou vizuální podobu. Také způsob, jakým k dětem přichází, zůstává obestřen tajemstvím. Ježíšek je zdrobnělinou pro Ježíše Krista, jehož dětství je o Vánocích zdůrazňováno. Děti Ježíškovi před Vánoci posílají dopis, ve kterém ho prosí o to, co by si přály pod stromečkem nalézt. Původně v českých zemích nosíval dárky sv. Mikuláš, postava Ježíška sem pronikla až v devatenáctém století z Německa. České děti z obou tradic vytěžily maximum: dárky jim nosí jak Mikuláš, tak Ježíšek.
Štědrovečerní magie
Štědrý večer a noc byly odpradávna časem, kdy se stírala hranice mezi světem pozemským a nadpřirozeným. V tuto dobu bylo možné nahlédnout do budoucnosti a případně ji i ovlivnit. Zatímco magické úkony spjaté se zajištěním bohaté úrody se z povědomí moderních lidí téměř vytratily, tradice spojené s otázkou svatby, zdraví a štěstí zůstávají stále aktuální.
Zdravé jádro
Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablko, napříč, tedy kolmo na stopku. Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou "hvězdičku" ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jádřinec červavý, lze se nadít nemoci. A když místo pěticípé hvězdičky jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí nejhorší. Osudu lze napomoci výběrem zdravého, velkého jablka. Podobnou informaci jako jablka podle tradice ukrývají i vlašské ořechy. Kdo ve čtyřech nalezne zdravá jádra, bude sám zdravý celý rok.
Lití olova
Na přípravu náročnější, zato významově bohatší je staročeský zvyk lití olova. Nad plamenem či na kamnech se roztaví kousek olova, které se posléze najednou vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ve vodě ztuhne, přítomní usuzují, co dotyčného čeká. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. Výsledný tvar olova je také možné číst jako odpověď na předem položenou otázku.
Plavba životem
Poetický zvyk, který upoutá (nejen) každé dítě, je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Několik vlašských ořechů se rozpůlí a do vyprázdněných polovin skořápek se připevní maličká svíčka - nejsnáze pomocí nakapaného vosku. Ořechová lodička se zapálenou svíčkou se vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když vydrží dlouho svítit, čeká majitele život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, dotyčný se vydá na cesty, drží-li se při břehu, zůstane doma.

Kam zamíří střevíc
Na Štědrý den se svobodné dívky mohou svého osudu zeptat, čeká-li je v příštím roce svatba. Dívka hází střevícem přes hlavu. Jestliže dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čekají dotyčnou vdavky a odchod od rodičů.
Koleda
Tradice koledování sahá v českých zemích až do středověku a ještě v nedávné době byl tento zvyk součástí především venkovského prostředí. Koledníci obcházeli stavení, zpívali písně a za přání všeho dobrého dostávali od hospodářů výslužku. Hlavní dobou koledování bylo období mezi Štědrým dnem a svátkem Tří králů (tj. 24.12.-6.1.). S tradiční vánoční koledou je spojen například svátek sv. Štěpána (26.12.). Verše Koleda, koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad sem s ní na ledu znají i děti, které se koledovat už nevydávají.
Nový rok
První den v roce je provázen rčením "Jak na Nový rok, tak po celý rok". Je proto záhodno vyvarovat se jak všech hádek a rozepří, tak i nepříjemné práce. K obědu se tradičně podává čočka nebo polévka s drobnou krupicí. Podle zvyku si těmito pokrmy člověk zajišťuje dobrou finanční situaci na celý rok. Naopak tradice nedoporučuje servírovat zajíce či drůbež, a to aby štěstí neuteklo nebo neulétlo.
Tři králové
Šestého ledna obcházejí domácnosti chlapci převlečení za tři krále, koledují a přejí vše dobré. Na vchody domů a bytů píší svěcenou křídou K + M + B, tedy zkratku latinské věty Christus mansionem benedicat, Kristus ať žehná tomuto příbytku. V tento den se také pořádají různé charitativní sbírky. Na Tři krále končí cyklus vánočních svátků. Lidé odstrojují stromeček a ukládají betlém, aby se k němu zase napřesrok vrátili.

Epizody 8-12

30. listopadu 2008 v 11:10 Soukromé pasti

8.Ukradená spermie

Třicetiletá Kristýna se snaží otěhotnět s přítelem Markem, ale nedaří se. Procedury umělého oplodnění zničí vztah, ale Kristýnina touha po dítěti je silnější než okolnosti.


9.Smím prosit o lásku?

Dcera opustila hnízdo, manžel je v hospodě raději než doma a šéf si ji spletl s kolegyní odcházející do důchodu. Třiapadesátiletá Alena se ovšem nechce smířit s rolí neviditelné a nepotřebné. Hodiny společenského tance se stanou překvapivou lekcí pro šéfa, Alenino manželství i pro ni samotnou.


10.Tři do páru

Poznali se v šestnácti, vzali se ve dvaceti, pak měli dítě. Tondovi i Hance jejich život vyhovoval, dokud Tonda nepotkal Emmu. Teď mají všichni problém. Hanka řeší, jak zachránit svůj svět, Tonda řeší dilema mezi láskou a zodpovědností a Emma řeší, jestli je Tonda opravdu ten pravý.


11.Riskantní interview

Celý život v sobě nosí křivdu. Teď může zúčtovat. Novinářka proti herečce. Mají společného víc, než tuší. Dokáží si odpustit?


12.Exmanželkou snadno a rychle

Pro Hanku je to šok a rána pod pás a vůbec netuší, jakými tragikomickými peripetiemi si bude muset projít, než se zbaví závislosti na manželovi, kterou si ani neuvědomovala, a než se dokáže postavit na vlastní nohy.Anděl - Tereza Kerndlová

26. listopadu 2008 v 14:49 Texty písniček
Já měla být jen Tvůj anděl
a mám svá křídla jen Tobě dát.
Pojď ke mně spát - to jsi říct chtěl,
Máš rád,když si se mnou můžeš hrát.

Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?
Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?

Mám nebe tvý jako anděl,
jen Ty chceš nám dvoum sprostě lhát.
Já nechci být Tvojí courou,
pouhé tělo nesmíš jenom brát.

Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?
Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?

Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?
Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?


Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?
Mít v sobě chtíč to se smí,to se dělá,
tys mi to řek,o to víc já chtěla,
mám snad Tebe jako pouhej omyl brát?


Reklamy

16. listopadu 2008 v 19:31 Ostatní články

prostor pro vaše reklamy


Phoebiny Písničky

16. listopadu 2008 v 17:45 Přátelé (F•R•I•E•N•D•S•)
Pheobe zpívala v seriálu spoustu "krásných" písniček.Tady je jejich seznam.Když kliknete na odkaz můžete si jí i stáhnout ;-)Autogramy

16. listopadu 2008 v 17:36 Zoufalé manželky
Chcete autogram od nějaké hvězdy ze seriálu zoufalé manželky?Napište si o ní na následující adresu...(osobně ale nezaručuju že vám podpis přijde,sama s tím nemám žádné zkušenosti ;-) )

"Jméno herce/herečky"
c/o Touchstone Television
100 Universal City Plaza
Bldg. 2128, Suite G
Universal City, CA 91608


Co nás čeká v 5. sérii?

16. listopadu 2008 v 17:25 Zoufalé manželky
Toto je neoficální a neověřený text, jedná se o věci, které zatím prosákly na povrch, takže neručím za jejich přesnost… Premiéra 5. řady se USA uskutečnila 28. září 2008. Takže pro ty z vás, kteří se chtějí nechat překvapit, co si na nás scénáristé připravili na nadcházející sezónu, tak dále nečtěte, pro ty z vás, kteří se rádi dozvědí něco dopředu tak......


Ztrácí se - Marek Ztracený

3. listopadu 2008 v 13:40 Texty písniček
Někdy lidem zbyde jenom víra,
co se ztrácí při pohledu na svět.
A milovaný lidi mizej v černých dírách
a někdo doufá, že se potkaj cestou nazpět.
A když ostatní jenom přihlížej
na smutný oči, který vyhlížej

A některý věci nejsou v lidský moci,
hrdě opětuju tvoje mlčení.
I když jsem sám, jsem s tebou ve dne v noci
a tiše doufám ve vysvobození.
A když ostatní jenom přihlížej a ty spíš,
čas pluje dál, doufám, že víš.

Refrén: Ztrácíš se z mojí paměti
a lidi od nepaměti se znovu scházej, jéé
A doufám, že stihnem těch pár vět,
že najdem cestu zpět, tvý oči mi scházej, jeejéé

A někdy všichni žijem jenom vírou,
to když nám život mizí mezi prsty.
Jsme jako dutý stromy pod života tíhou,
všichni tušíme kam míří naše cesty
A když ostatní jenom přihlížej a ty spíš,
čas pluje dál, doufám, že víš, jéé
Refrén: Ztrácíš se z mojí paměti
a lidi od nepaměti se znovu scházej, jéé
A doufám, že stihnem těch pár vět,
že najdem cestu zpět, tvý oči mi scházej, jeejéé


Já přece vím, že jsem ten, co chybuje,
a marně doufá
Já přece vím, že jsem ten, co chybuje,
a ke dnu vstoupá, ke dnu vstoupá

Stoupám ze dna vzhůru,
vzhůru vodou pluju
svůj pocit tiše křičím,
že jsi pro mě vším a ničím
Stoupám ze dna vzhůru,
opouštím tvoje vody
Bortím tvý hráze, vstoupám,
v lepší život doufám, jéé

Refrén: Ztrácíš se z mojí paměti
a lidi od nepaměti se znovu scházej, jéé
A doufám, že stihnem těch pár vět,
že najdem cestu zpět, tvý oči mi scházej, jeejéé
Ztrácíš se z mojí paměti
a lidi od nepaměti se znovu scházej, jéé
A doufám, že stihnem těch pár vět,
že najdem cestu zpět, tvý oči mi scházej, jeejéé

Já přece vím, že jsem ten, co chybuje,
a marně doufá
Já přece vím, že jsem ten, co chybuje,
a ke dnu vstoupá, a ke dnu vstoupá.10 000 +

1. listopadu 2008 v 14:35 Úvod

Ahoj všem,

chci vám moc poděkovat,že pořád navštěvujete můj blog.

Mile mě překvapilo že návštěvnost je tak veliká....

jen tak dál :-)