Fóbie

28. listopadu 2007 v 14:37 |  Zajímavosti .
Máte strach z pavouků nebo hadů? . A jak na vás působí třeba výtah, vlasy, otevřené prostory nebo jídlo? Říkáte, že jsou to běžné věci?
Jsou však lidé, kteří se z nevysvětlitelných důvodů bojí něčeho, co je pro ostatní fobienaprosto běžné a neškodné. Tomuto neodůvodněnému a záhadnému strachu se říká fóbie.
Nezvladatelný strach z obyčejných věcí nebo situací je většinou způsoben nějakou duševní poruchou. Člověk se začne klepat, potit, pociťuje úzkost a panikaří. Neví, čeho se přesně bojí. Bojí se jen té určité situace a nemůže si pomoci.
strach z čistotyNevysvětlitelný strach mívají lidé z nejrůznějších věcí. Třeba zmiňovaný strach z hadů se nazývá ofidiofobie, z hmyzu je to entomofobie a z pavouků arachnofobie. Někteří lidé by za žádnou cenu nepřešli žádný most, což je gefyrofobie. Do vlaku nedostanete člověka trpícího siderodromofobií a lidé s hypnofobií mají strach usnout. Někteří se bojí sami sebe, fobiacož je autofobie. Ti co nejezdí výtahem se bojí uzavřených prostor a trpí klaustrofobií. To jsou jen některé druhy tajuplných strachů a nikdo nedokáže vysvětlit, proč se tyto úzkosti na obyčejné věci objevují.
Pokud takový strach výrazně narušuje a omezuje život člověka, je potřeba speciální terapie a léčba. Většinou se provádí tak, že pacient se postupně uvádí do situace, ze které má strach a pomalu si na ni zvyká. Samozřejmě pod lékařským dohledem. Tak by měl postupně zjistit, že věc, nebo situace, které se bojí se naprosto bezpečná a neškodná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama