17.listopad

28. listopadu 2007 v 14:25 |  Zajímavosti .
Všichni lidé jistě vědí, že 17. listopadu je státní svátek a je volno, nemusí se do práce, ani do školy. Ovšem, co se tento den přesně před 17 lety událo, mladší generace moc netuší. Většinou vám na otázku: "Čím je významný 17. listopad?" spíše odpoví lidé středního věku, většinou kolem 40ti let. Proč to tak je? Právě oni nám totiž v roce 1989 vybojovali svobodu a demokracii.
Co se tedy přesně událo?

17. listopad 1989 byl jen další obyčejný podzimní den, ale neměl jím zůstat navěky.
Studenti ohlásili demonstraci, která měla připomenout 50. výročí dne 17. listopadu 1939 - tedy zásah nacistických okupantů proti českým vysokým školám. Tehdejší komunistická vláda akci povolila pod podmínkou, že se studentský průvod vyhne středu města. Povolená cesta směřovala z Albertova na Vyšehrad k hrobu K. H. Máchy. Na Albertově se sešlo nečekaně velké množství studentů.
Vše probíhalo v pořádku, až na Vyšehradě se lidé rozhodli, že půjdou dál. A tak se dav 50 000 lidí odebral na Václavské náměstí. Na Národní třídu se dostalo asi jen 2 000 lidí. Zde je obklíčili policisté a došlo ke střetu.
Večer odvysílala televize zprávu o napadení studentů - a snad právě tohle byla ta pověstná poslední kapka.
Další dny vyšli lidé do ulic, a konala se spousta jiných demonstrací, na některých protestovalo více než tři čtvrtě milionu lidí. Nakonec Komunistická strana Československa (KSČ) umožnila podílet se na vládě i jiným politickým stranám.

Tehdy slovo demokracie získalo hmatatelnou podobu.

Ať to bylo tak či tak, určitě je dobré něco vědět o dni, který znamenal zlom pro vaše rodiče nebo sourozence - prostě pro obyvatele tehdejšího Československa.

A proč se tomuto období jinak říká Sametová revoluce? Je to prosté, všechno proběhlo relativně v klidu bez zbytečných mrtvých, v ostatních státech probíhala revoluce mnohem krvavěji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama