Listopad 2007

Jennifer Aniston

30. listopadu 2007 v 14:55 V.I.P
 • Jméno: Jennifer Aniston
 • Pravé jméno: Jennifer Anastassakis
 • Prezývka: Jen
 • Výška: 1,68 m
 • Dátum narození: 11.2.1969
 • Znamení: vodnář
 • Občanství: Americké
 • Profese: modelka, herečka
 • Místo narození: Sherman Oaks, California, USA
 • Vzdělaní: škola Rudolpha Steinera v New Yorku, střední umělecká škola NY
 • Manžel: Brad Pitt (herec, zobrali se 29.7.2000; od ledna 2005 žijí odděleně)
 • Otec: John Aniston (herec, narodený 24.7.1937)
 • Matka: Nancy Dow (herečka, modelka)
 • Súrodenci: John T. Melick (nevlastný bratr, asistent režie)

Životopis

Základné informácie:

· » strávila spoustu svého dětství v Řecku s rodinou. Do New Yorku se přestěhovali poté, co její otec dostal roli v dramatu Love of Life.
· » její rodiče se rozvedli, když bylo Aniston devět let. Od té doby žila s matkou v New Yorku
· » její kmotr je Kojak - Telly Savalas
· » chtěla být sochařkou. V jedenácti pak malířkou
· » navštěvovala New York High School - Performing Arts. Tato škola vytvořila dílo "Fame"
· » otec Jeniffer Aniston byl herec, který hrál v "soap opeře" Tak jde čas - Days of Our Lives
· » hrála v neúspěšném hororu Leprechaun z roku 1993
· » měla o několik kilo víc, něž požadoval její agent. Musela si tedy odepřít svoji oblíbenou majonézu a zákusky, aby získala požadovanou váhu
· » nedávno hrála velmi neromantickou roli ve filmu Eda Burnse "She's the One". Hraje ženu, jejíž manžel s ní odmítá spát
Stručný příběh Jen
Za popularitu i řadu příležitostí vděčí slavnému seriálu. Talent měla po kom zdědit a udržet se na špici hollywoodské smetánky jí pomáhá i úspěšný manžel.
Poprvé si vyzkoušela na vlastní kůži, co herectví vlastně obnáší, v jedenácti letech ve školním dramatickém klubu Rudolfa Steinera. A byl to právě on, kdo začal systematicky rozvíjet její talent a lásku k umění. Přiměl ji, aby se začala připravovat na newyorskou střední uměleckou školu. Snaha přinesla ovoce. Jennifer byla přijata a studium úspěšně dokončila v roce 1987.
Jennifer se může pochlubit ještě dalším nadáním. Velmi dobře kreslí a některé její práce byly dokonce vystaveny v newyorském Metropolitním muzeu umění.

Jen začíná

Po ukončení školy studovala herectví soukromě a učila se a učila... aby byla řádně připravená, až konečně dostane příležitost. Byla totiž přesvědčená, že nic není v životě zadarmo. A píle přinesla ovoce. Umí být přesvědčivá v komedii stejně jako v dramatu.
Krátce po maturitě se Jennifer objevila ve dvou newyorských divadelních představeních - For Dear Life a Dancing on Checker's Grave. Ani první televizní role na sebe nenechala dlouho čekat a Jennifer stanula v roce 1989 před kamerou jako Courtney v seriálu Molloy a o rok později jako Ava Schector v romantickém teenagerském příběhu Camp Cucamonga. Po hostování v dalších dvou seriálech (Ferris Bueller a Edge) se v roce 1993 konečně dočkala i jedné z hlavních rolí v celovečerním filmu Leprechaun.

Monica, nebo Rachel

Když přišla klíčová nabídka, která ji proslavila po celém světě, měla Jennifer za sebou již další dva filmy, dvě hlavní a čtyři epizodní role v televizních seriálech. Při obsazování pilotního filmu k Přátelům (Friends Like These) se původně zúčastnila konkursu na roli Moniky. Na poslední chvíli si to však rozmyslela, protože ji víc zaujala královna předměstí Rachel Green, pobíhající s hrnky mezi stoly domácké kavárničky.

Mezičas

Díky seriálu Přátelé, kterému věnovala deset let života, se stala přes noc slavnou a zajímavé nabídky se brzy začaly přímo hrnout. Kdo by odolal? A tak Jennifer dokázala, že s pracovitostí a organizačním talentem se dá zvládnout téměř nemožné. Pro zajímavou roli si vždy dokázala udělat "okno". A tak souběžně s Přáteli dabovala několik "animáků" (například South Park a Hercules), vystupovala ve zhruba dvaceti televizních show a natočila neuvěřitelných třináct filmů.
Postavy, které Jen ztvárnila, jsou stoprocentně věrohodné ve všech situacích. Ať již pláče nebo se směje, rozčiluje se či utápí ve smutku, je bezradná nebo rozhodná. A rozhodně jí nelze upřít nezdolnou energii a temperament.

Královna charity

Jen se řadí mezi osobnosti, které svou popularitu investují také do charitativních projektů. Tak například loni v květnu navrhla podprsenku, která byla s více než čtyřiceti dalšími vlastnoručními návrhy slavných osobností vydražena v aukci. Výtěžek putoval na konto losangeleských center zabývajících se výzkumem rakoviny prsu.

Nejcennější sbírka

Díky Přátelům se Jennifer může pochlubit i sbírkou významných cen. Seriál jí vynesl tři nominace na American Commedy Awards (1996, 1999 a 2001) a tři nominace (2000, 2001 a 2003) a jednu cenu Emmy (2002). V roce 2002 získala titul Hollywoodská herečka roku a byla současně nominována i na Zlatý globus, který loni konečně získala.

Nové plány

Je očividné, že konec Přátel pro Jen rozhodně neznamená konec kariéry. Po natočení romantické komedie Riskni to s Polly, která již brzy zamíří i do našich kin, se rozhodla zkusit produkční práci. Dokonce už podepsala smlouvu s Tedem Griffinem, který má na kontě již pět úspěšných scénářů (Best Laid Plans, Ocean's Eleven...) a nyní se chce poprvé představit také jako režisér. Bližší podrobnosti se však zatím tají.
Současně Jennifer připravuje společně s manželem další projekt, který dostal pracovní název The Time Traveler's Wife a má si v něm i zahrát.

Konec na pokračování?

Úspěšnost Přátel prý nedá televizi NBC spát. Proslýchá se, že nabídla všem jeho protagonistům po dvou milionech dolarů za devadesátiminutový speciál. Měl by se začít natáčet co nejdříve a vysílat k prvnímu výročí ukončení seriálu. Děj se má odehrávat na Den díkůvzdání, kdy se přátelé znovu sesednou ke slavnostnímu stolu. Zda se ho opravdu dočkáme, to se teprve uvidí...

Amulety

30. listopadu 2007 v 14:42 Zajímavosti .
Tyto předměty si lidé již v dávných dobách pojmenovali slovem amulet. Podle významu původního slova by vás měl ochránit a odsunout nepříjemné věci. Přesněji řečeno by měl sloužit proti ubližování, zlu a špatnostem. Ale pozor, někdy bývají amulety z neznámých důvodů hluchými, nevšímavými a línými společníky.

Některé se vyznačují schopnostmi talismanů a dávají štěstí a zdraví, například díky různým originálním rytinám a malbám astrologických znamení. Lze je venku v přírodě najít hotové nebo si je vyrobit. Jako materiál se používají především drahé kovy - zlato, stříbro, bronz, železo, dále sklo a keramika. Nejrozšířenějším tvarem je nalíčené oko a spona bohyně Isis. K nejstarším amuletům patří kříž. Pokud právě amulet kříže nosíte na krku, tak vás prý ochrání před démony i v nejtěžší chvíli.

Amulet by měl sloužit pouze jednomu člověku, žádné půjčování kamarádům se nepovoluje! Pokud si vyberete kamínek, nejdříve ho omyjte a očistěte, aby z něho odešla negativní energie. Učiňte tak nejlépe v přírodní pramenité vodě, ale postačí i pár minut pod tekoucí vodou. Při mytí předříkávejte: "Smývám z tebe veškeré negativní vlivy, které na tobě ulpěly". Poté amulet otřete hadříkem do sucha, vezměte mezi dlaně, zahříváním mu předejte energii a zašeptejte své přání. Když si budete jisti, že vás nový průvodce dobře pochopil, noste ho neustálé při sobě. Hlavně nezapomínejte na denní čištění, protože jen tak pracuje spolehlivě. Samozřejmě raději nežádejte rodiče o pomoc, aby se amulet nenaštval, že ho předáváte do péče druhých.

Nejlépe fungují, pokud je máte stále při sobě a to ve dne i v noci. Během spaní si ho schovejte např. pod polštář. Můžete je nosit zavěšené kolem krku, zápěstí či kotníku. Sušené květy, listy a byliny vložte do hedvábných a kožených taštiček. Růže bude vaším osobním strážcem, lotos ochrání před zlými duchy a větvička vřesu proti fyzickým útokům.

A nakonec tip na jeden super letní amulet: ČTYŘLÍSTEK a další mnoholístky! Každý z vás jistě ví, že čtyřlístek nosí štěstí, ale věřte, že čím více lístků najdete, tím větší vás čeká štěstí. Jen se po louce dobře rozhlédněte a počítejte! První lístek znamená štěstí, druhý udržuje dobré zdraví, třetí bohatství, čtvrtý lásku, pátý dlouhý život, šestý větší bohatství a sedmý věčné štěstí. Váš vícelístek si jednoduše dejte do peněženky, penálu nebo pověšte do rámečku na zeď a štěstí vás již neopustí!

Christina Aquilera

30. listopadu 2007 v 14:39 V.I.P
Od dětství žije v šíleném rytmu, její rodina cestuje z jednoho místa na druhé. Její otec pochází z Ekvádoru a matka je irskou pianistkou a houslistkou. Měří pouhých 160 cm, má modré oči a blonďaté vlasy. Navzdory svému hispánskému původu nemluví španělsky.

Debutovala v osmi letech v programu "Star search" (Hledáme hvězdu), kde imitovala Whitney Houston. Od mala preferuje rytmy více pohyblivé. Na začátku svojí kariéry zpívá na školních akcích. V deseti letech zpívala státní hymnu pro Pittsburgh Steelers. Ve dvanácti letech ji jmenují za členku "New Mickey Mouse Clubu". Týdenní pořad společnosti Walta Disneyho skončil po dvou letech a Christina se vydává na cestu se svou matkou do Japonska.
Mezi jedením sushi, sushi a ještě dalším sushi nahrává píseň "All I wanna do" s japonskou popovou hvězdou Keizo Nakanishi a následující rok cestuje do Rumunska, kde zpívá před deseti tisíci lidmi. Po návratu do USA ji vybírají díky náročnému konkurzu jako interpretku s výrazným hlasem, aby zazpívala úvodní skladbu "Reflection" pro celovečerní snímek společnosti Walta Disneye "Mulan" splňuje si svůj sen - zazpívat si společně s Enriquem Iglesiasem na "Superbowl" amerického fotbalu.
Její první album s názvem "Christina Aguilera" se dostalo do prodeje v srpnu 1999 a proti všem předpovědím obsadilo první místo v prodeji. Toto album obsahuje hned čtyři singly, které se dostaly na vrchol žebříčků téměř po celém světě a prodalo se ho více než 12 miliónů jen v USA a celkem 18 miliónů po celém světě. Aby se znovu spojila se svými latinskými kořeny, vydala Christina také album "Mi Reflejo", které celé nazpívala španělsky a byla devatenáct týdnů na prvním místě v "Billboard Latino". K tomu všemu ještě získala čtyři platinové desky. Získala Grammy za nejlepší umělecký objev a od té doby začaly přicházet ceny a úspěchy bez únavy.
V roce 2001 spolupracovala s Ricky Martinem z Portorika na baladě "Nobody wants to be lonely" a s Li'l Kim, Pink y Myou na remaku "Lady Marmalade", což vyneslo na pět týdnů první místo v "Billboard Hot 100" a díky tomu získala cenu "Nejlepší video roku" na MTV Video music 2001.
Posledním vydaným albem je z roku 2006 "Back to basics"
V soukromí má Christina opravdového strážného anděla v podobě manžela Jordana Bratmana. Řekla, že ji zachránil od lidských hadů, kteří ji obklopovali a chtěli využívat. Od té doby co poznala muže svého života se cítí klidněji a šťastně. Jordan ji ve všem podporuje a je pro ni pevný jako skála. Proto mu věnovala baladu s názvem "Save me from myself". Dodala, že si vždy přála silného muže, který se nebude cítit zastrašený tím, co dělá, že se vyrovná s úspěchy své ženy a Jordan takový rozhodně je. Nechala se slyšet, že až se jí narodí dítě, opustí kariéru a že nezanedbá svou osobní image jako se to přihodilo Britney Spears.
Diskografie

Daniel Radcliffe

30. listopadu 2007 v 14:38 V.I.P
Daniel Jacob Radcliffe se narodil 23. 7. 1989 (znamení lva) v Londýně, v Anglii. Od útlého dětství se toužil stát hercem. Jeho rodiče si ovšem mysleli, že jde jen o pouhý dětský rozmar. Přesto je Daniel přesvědčil, a tak se jeho fotografie ocitla v televizní společnosti BBC. Tam zrovna probíhal konkurz na mladého Davida Copperfielda do televizní adaptace románu Charlese Dickense. Daniel nakonec roli získal, a tím se dostal do povědomí režisérů. Brzy poté se objevil v malé roli v akčním thrilleru "Agent z Panamy", kde hlavní roli ztvárnil Pierce Brosman.

Osudovou a zároveň životní rolí se mu stal Harry Potter. Daniel uspěl mezi tisíci uchazeči a právem. Podařilo se mu ztvárnit Harryho dokonale, kritici udíleli pozitivní hodnocení a rázem se tak stal miláčkem publika i celého filmového světa. Film "Harry Potter a Kámen mudrců" se stal absolutním trhákem a lámal rekordy v návštěvnosti. Bylo jasné, že bude mít pokračování, a že Daniela čeká po hvězdném startu i strmý let vzhůru.

Druhé pokračování oblíbeného fantazy s čarodějnickým učněm se dostalo na plátna kin v roce 2002 a dostalo název "Harry Potter a Tajemná komnata". O dva roky později přichází třetí pokračování s názvem "Harry Potter a Vězeň z Azkabanu", a hned další rok na diváky čekalo čtvrté pokračování - "Harry Potter a ohnivý pohár".


Za ztvárnění Harryho obdržel Daniel mnoho cen, za všechny jmenujme třeba Best Newcomer Award, kterou mu udělil v roce 2002 britský Variety Club. V témže roce obdržel dokonce i cenu za vynikající Harryho portrét a za příspěvek budoucnosti kinematografie.

Daniel si vyzkoušel i hraní v divadelní hře. Ztvárnil hlavní roli Alana ve hře Petera Shaffera "Equus". Děj vypráví příběh mladého sedmnáctiletého ošetřovatele koní, který šest ze svých svěřených zvířat jedné noci oslepí. Dostává se tak k psychiatrovi Martinu Dysartovi, se kterým spolupracuje a spolu se snaží zjistit příčinu jeho problémů. Equus je překvapující představení, nicméně obecenstvo většinou láká to, že Daniel se ve hře objevuje nahý.

Daniel zůstává i přes závratnou kariéru normálním chlapcem s normálními zálibami. Rád si zahraje na basovou kytaru nebo se podívá na závody Formule 1. Když se chce odreagovat, pustí si Charlieho andílky nebo Spidermana. Jeho oblíbeným hudebním žánrem je rock.


Keira Knightley

30. listopadu 2007 v 14:36 V.I.P
Keira (původně se jmenovala Kiera, což se však špatně vyslovovalo) se narodila 26. března 1985 ve znamení berana. Podle horoskopu by tedy měla být výbušná, ale rychle tzv. splachovací, s tím souvisí, že je vášnivá a temperamentní. Má výbornou paměť a snadno se tak učí, překvapivě je poměrně taktní, ale když na to přijde také upřímná. Ve společnosti jsou berani oblíbení a často se stávají umělci. Jinak Keira pochází z Anglie z rodiny divadelního herce a divadelní autorky - herecká kariéra jí tedy byla více než předurčena.
Herečkou se vlastně chtěla stát už od tří let, poprvé si však zahrála ve filmu ve svých osmi a to po boku Minnie Driverové a Ruperta Gravese ve snímku Royal Celebration. Protože trpěla dyslexií, mohla zpočátku hrát pouze o prázdninách, aby neflákala školu. První větší role přišla ve Hvězdných válkách: Epizoda I Skrytá Hrozba, kde však hrála pouze dvojnici královny Amidaly - Kejda je totiž velice podobná Natalii Portman. Pozornost si tedy Knightley vysloužila až rolí v komedii Blafuj jako Beckham, kde si zahrála nadšenou fotbalistku a tahle role jí vynesla velice příznivé kritiky i různá ocenění.
Pak už přišel zlomový rok2003 a s ním i role v úžasném trháku Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, kde si zahrála společně s Johnny Deppem, Orlandem Bloomem či Geofrey Rushem. Velice úspěšný byla ale i další film, tentokrát romantikou prodchnutý snímek Láska nebeská. Další velké role pak na sebe nenechaly dlouho čekat a Keiru jste mohli vidět ještě například v Králi Artušovi, v Pýše a Předsudku na motivy románu Jane Austenové - za tuto roli byla Kejda dokonce nominována na Oscara-, samozřejmě v dalších dílech Pirátů z Karibiku či ve filmech Pokání, Svěrací kazajka nebo Příběhy ztracených duší.
Momentálně natáčí další snímky. Zatím ale přes veškerou slávu žije doma s rodiči a se svým bratrem a do světa se prý ještě jen tak nechystá.

Hung up - madonna

30. listopadu 2007 v 14:34 Texty písniček
Time goes by so slowly
(5x)
Refrén:
Every little thing that you say or do
I'm hung up, I'm hung up on you
Waiting for your call, baby, night and day
I'm fed up, I'm tired of waiting on you
Time goes by so slowly for those who wait
No time to hesitate
Those who run seem to have all the fun
I'm caught up, I don't know what to do
Time goes by so slowly
Time goes by so slowly
Time goes by so slowly
I don't know what to do
(Refrén)
Ring ring ring goes the telephone
The lights are on but there's no one home
Tick tick tock it's a quarter to two
And I'm done, I'm hanging up on you
I can't keep on waiting for you
I know that you're still hesitating
Don't cry for me 'cause I'll find my way
You'll wake up one day, but it'll be too late
(Refrén)
Every little thing, every little thing
I'm hung up, I'm hung up on you
Waiting for your call, waiting for your call
I'm fed up, I'm tired of waiting on you
Time goes by so slowly
(repeat 3x)
So slowly
(12x)
So, I don't know what to do
(Refrén)
Every little thing, every little thing
I'm hung up, I'm hung up on you
Waiting for your call, waiting for your call
I'm fed up, I'm tired of waiting on you

Strach - L.Vondráčková

30. listopadu 2007 v 14:31 Texty písniček
Déšť když se spouští z výšky mraků
a pak bloumá po střechách
Může přijít do rozpaků
tím že slyší to co já
den co den
oknům svým povídám:

Že je láska na kolenou
vůbec není proč se bát
já už nevídám se s tebou
ty už nemáš proč mi lhát
den co den
tak proč já najednou
Refrén:
Mám strach že se nic nevyrovná
nápadům který máš
Já mám strach že se nic nevyrovná
tvým krásnym snům
Že se nic nevyrovná příběhům
který znáš
Já mám strach že se nic nevyrovná
lhárům ..
S ní tou cos neměl rád si pořád
to se muselo stát
si s ní jenom rád sis hrál
a kdo ví které z nás si víc lhal
a já, já tu v svým trápením
Živím déšť když se spouští z výšky k nám
a pak bloumá po střechách
může přijít do rozpaků tím že slyší
to co já den co den
oknům tvým posílám ..
Refrén2:
Svůj strach že se nic nevyrovná
nápadům který máš
Já mám strach že se nic nevyrovná
tvým krásnym snům
Že se nic nevyrovná příběhům
který znáš
Já mám strach že se nic nevyrovná
lhárům ..

Big Girls Don't Cry - Fergie

30. listopadu 2007 v 14:27 Texty písniček
Da Da Da Da
The smell of your skin lingers on me now
Your probably on your flight back to your home town
I need some shelter of my own protection baby
To be with myself and center, clarity
Peace, Serenity
[Refrén]
I hope you know, I hope you know
That this has nothing to do with you
It's personal, Myself and I
We've got some straightenin' out to do
And I'm gonna miss you like a child misses their blanket
But Ive got to get a move on with my life
Its time to be a big girl now
And big girls don't cry
Don't cry
Don't cry
Don't cry
The path that I'm walking
I must go alone
I must take the baby steps until I'm full grown
Fairytales don't always have a happy ending, do they
And I foresee the dark ahead if I stay
[Refrén]
I hope you know, I hope you know
That this has nothing to with you
It's personal, Myself and I
We've got some straightenin' out to do
And I'm gonna miss you like a child misses their blanket
But I've got to get a move on with my life
Its time to be a big girl now
And big girls don't cry
Like the little school mate in the school yard
We'll play jacks and uno cards
Ill be your best friend and you'll be mine
Valentine
Yes you can hold my hand if u want to
Cause I want to hold yours too
Well be playmates and lovers and share our secret worlds
But its time for me to go home
Its getting late, dark outside
I need to be with myself and center, clarity
Peace, Serenity
[Refrén]
I hope you know, I hope you know
That this has nothing to do with you
It's personal, Myself and I
We've got some straightenin' out to do
And I'm gonna miss you like a child misses their blanket
But I've got to get a move on with my life
Its time to be a big girl now
And big girls don't cry
Don't cryDon't cry
Don't cry
La Da Da Da Da Da

London Bridge - Fergie

30. listopadu 2007 v 14:25 Texty písniček
Oh shit, oh shit, oh shit.
Are you ready for this?
Oh, shit!
Oh!
It's me
Fergie
The pen
Paulo!
Fergie Ferg, what's up baby?!
Come on
When I come to the clubs, step aside (Oh, shit)
Part the seas, don't be having me in the line (Oh, shit)
V.I.P 'cause you know I gotta shine (Oh, shit)
I'm Fergie Ferg
And me love you long time (Oh shit)
All my girls get down on the floor (Oh, shit)
Back to back drop it down real low (Oh, shit)
I'm such a lady but I'm dancing like a ho (Oh, shit)
'cause you know I don't give a fuck so here we go! (Oh shit)
[Refrén 2x :]
How come every time you come around
My London London Bridge want to go down
Like London London London wanna go down
Like London London London be going down like
The drinks start pouring
And my speech start slurring
Everybody start looking real good (Oh, shit)
The Grey Goose got your girl feeling loose
Now I'm wishing that I didn't wear these shoes (I hate heels)
It's like every time I get up on the dude
Paparazzi put my business in the news
And I'm like get up out my face (oh, shit)
'fore I turn around and spray your ass with mace (oh, shit)
My lips make you wanna have a taste (oh, shit)
You got that? I got the bass (Uh)
[Refrén 2x]
Ah, da, da, da, da, doo, doo, doo, doo
[Speech:]
Me like a bullet type, you know they comin' right
Fergie love em' long time
My girls support right?
Ah, da, da, da, da, doo, doo, doo, doo
Doo, doo, doo, doo
Ah, da, da, da, da, doo, doo, doo, doo
Me like a bullet type, you know they comin' right
Fergie love em' long time
My girls support right?
Another A.T.L.
Cali collabo
Fergie and Polo
When I come to the clubs, step aside (Oh, shit)
Part the seas, don't be having me in the line (Oh, shit)
V.I.P because you know I gotta shine (Oh, shit)
I'm Fergie Ferg
And me love you long time (Oh, shit)
All my girls get down on the floor (Oh, shit)
Back to back drop it down real low (Oh, shit)
I'm such a lady but I'm dancing like a ho (Oh, shit)
'cause you know I don't give a fuck so here we go! (Oh, shit)
[Refrén 2x]
Shittin' all over the world
Fuck you bitches!

Čmelák- divojek bill

30. listopadu 2007 v 14:20 Texty písniček
Žiju si jako v pohádce
když nechci nejdu do práce
venku se pasou ovce
dělá si každá co chce
Pošeptáš mi co Tě láká
a to je pro čmeláka
co broukal si v klidu svůj part
najednou malá louka a
Start, pro všechny první třídu..
Tak žijem jako v pohádce
když nechcem nejdem do práce, a to nechcem nikdy
venku se pasou krávy
vedle pole trávy
šeptáš mi co Tě láká
a to je pro čmeláka
co broukal si v klidu svůj part
najednou malá louka a
Start, pro všechny první třídu.....
Ať se propadnu jestli,
nemám pravdu tak dám fant,
slunce Ti pihy na tváře kreslí a co já ?
Já nic, já muzikant.
Poslední dobou v lese,
nikdo neví kde jsem,
venku se pasou kozy,
dělá si taky každá co chce.
Pošeptáš mi co Tě láká,
a to je pro čmeláka,
co broukal si v klidu svůj part,
najednou malá louka a
Start, pro všechny první třídu.....
Ať se propadnu jestli,
nemám pravdu tak dám fant.
slunce ti pihy na tváře kreslí
a co já ?
Já nic, já muzikant..
Já nic, já muzikant.

Fóbie

28. listopadu 2007 v 14:37 Zajímavosti .
Máte strach z pavouků nebo hadů? . A jak na vás působí třeba výtah, vlasy, otevřené prostory nebo jídlo? Říkáte, že jsou to běžné věci?
Jsou však lidé, kteří se z nevysvětlitelných důvodů bojí něčeho, co je pro ostatní fobienaprosto běžné a neškodné. Tomuto neodůvodněnému a záhadnému strachu se říká fóbie.
Nezvladatelný strach z obyčejných věcí nebo situací je většinou způsoben nějakou duševní poruchou. Člověk se začne klepat, potit, pociťuje úzkost a panikaří. Neví, čeho se přesně bojí. Bojí se jen té určité situace a nemůže si pomoci.
strach z čistotyNevysvětlitelný strach mívají lidé z nejrůznějších věcí. Třeba zmiňovaný strach z hadů se nazývá ofidiofobie, z hmyzu je to entomofobie a z pavouků arachnofobie. Někteří lidé by za žádnou cenu nepřešli žádný most, což je gefyrofobie. Do vlaku nedostanete člověka trpícího siderodromofobií a lidé s hypnofobií mají strach usnout. Někteří se bojí sami sebe, fobiacož je autofobie. Ti co nejezdí výtahem se bojí uzavřených prostor a trpí klaustrofobií. To jsou jen některé druhy tajuplných strachů a nikdo nedokáže vysvětlit, proč se tyto úzkosti na obyčejné věci objevují.
Pokud takový strach výrazně narušuje a omezuje život člověka, je potřeba speciální terapie a léčba. Většinou se provádí tak, že pacient se postupně uvádí do situace, ze které má strach a pomalu si na ni zvyká. Samozřejmě pod lékařským dohledem. Tak by měl postupně zjistit, že věc, nebo situace, které se bojí se naprosto bezpečná a neškodná.

Mumie a mumifikovace

28. listopadu 2007 v 14:33 Zajímavosti .
Jen pro bohaté
Mumifikaci a balzamování si nemohl dovolit každý. Byl to velice náročný a hlavně drahý proces. Proto se setkáváme s těmito praktikami pouze u nejvyšší vrstvy obyvatel a u královské rodiny a jejich členů. Ti nejchudší byli pohřbíváni do pouště, aby nezabírali úrodnou půdu.

Příští svět
Mnoho lidí asi napadne otázka, proč se obyvatelé Egypta tolik upínali k posmrtnému životu. Vysvětlení je prosté. Staří Egypťané se dožívali většinou jen něco kolem třiceti let. Většinu z tohoto času strávili prací a proto věřili, že si v posmrtném životě vše vynahradí a budou si jen užívat.

Ka a Ba
Výše uvedená slova označují dvě nejdůležitější části ducha člověka. Ka i Ba potřebovaly, aby se tělo po smrti zachovalo. Egypťané si tedy zvolili mumifikaci, kterou po mnoho staletí zdokonalovali.

Ka byl duchovní dvojník člověka a vypadal jako on. Mohl opustit tělo, ale musel se do něj vracet pro jídlo. Měl podobu člověka.

Ba byl životní sílou člověka. Potřeboval tělo, aby na něj unavený mohl usednout a opět z něj vzlétnout. Měl podobu ptáka s lidskou hlavou.

První mumie
V úplných začátcích mumifikace se nepoužívaly obvazy ani natron (sůl). Vše zařídil horký písek na poušti, který vysušil tělo a vlastně tak "vyrobil" mumii.

Pohřeb
Pokud byl člověk dostatečně bohatý, mohl si dovolit velice nákladný pohřeb. Tělo mrtvého se přeneslo na západní břeh Nilu, kde proběhl takzvaný očišťovací obřad. Následovalo balzamování (o něm si podrobněji povíme dále) a poté se rakev s tělem přenesla k hrobce.

Otevírání úst
U hrobky se mumie postavila a kněz vykonal obřad otevírání úst. Ten probíhal tak, že se kněz dotkl rukou očí, uší, nosu a rtů mrtvého. Tím osvobodil smysly mrtvého pro příští svět. Tělo bylo následně uloženo v hrobce společně se všemi potřebnými a praktickými věci, mezi kterými nechyběl nábytek, potraviny ale také nádobí. Poté se komora uzavřela a zapečetila.

Cesta do příštího světa
Cesta za lepším životem byla dlouhá a nebezpečná. Skrývala mnoho nástrah v podobě různých nestvůr. Nakonec člověk stanul na místě posledního soudu. Zde před 42 soudci odříkal seznam svých hříchů a přísahal, že seznam je úplný. Následně bůh Anúpew vzal jeho srdce (jediný orgán, který se nechává při balzamování v těle) a vložil ho na váhy. Oproti němu dal na druhou misku vah pírko Maat - pírko pravdy. Bůh Thowt zapsal výsledek. Pokud vedl předvedený poctivý život, měl srdce lehké a mohl projít dále za Úsírem do příštího světa. Jestliže měl ale srdce těžké, plné hříchů, snědl ho netvor s krokodýlí hlavou.

Balzamování a Mumifikování
Úprava těla před pohřbením zabraňuje hnilobnému procesu těla. Egypťané v tomto oboru vynikali jako úplně nejlepší ze všech. Velice dlouho a pečlivě na vývoji balzamování a mumifikace pracovali, až je dovedli k dokonalosti.

Mumifikace
Celý proces trval 70 dní. Nejdříve se provedl řez bokem celého těla. Tím se vybrali vnitřnosti - střeva, plíce, játra a žaludek. Nejdůležitější orgán - srdce - zůstávalo v těle na poslední soud. Vnitřnosti se poté uložily do čtyřech nádob, nazvaných kanopy (více dále).

Pak balzamovači uložili tělo na 40 dní do soli (takzvaného natronu), která vytáhla z těla vlhkost. Vyschlé tělo se poté naplnilo látkami nasáklými oleji a pryskyřicí, aby drželo normální tvar a otvor na boku se zašil. Poté se začalo od prstů na nohou a rukou balit do mnoha vrstev plátna. Mezi jednotlivé vrstvy se ukládaly šperky a amulety, které měli ochránit majitele v příštím světem před zlými duchy a dopomoci mu projít přes místo posledního soudu.

Nakonec na hlavu vzniklé mumie nasadil hlavní balzamovač masku a pomocníci uložili tělo do rakve - sarkofágu.

Po určité době použité oleje a pryskyřice zhoustly a vytvořily hmotu podobnou asfaltu. V místním nářečí se této smíchanině říkalo mumio. Zkomolením tohoto slova tedy vznikl dnes již rozšířený název - mumie.

Kanopy
Kanopa je název pro nádobu, do které se ukládaly vyjmuté vnitřnosti. Každá se 4 kanop byla ozdobena hlavou jednoho ze čtyř Hórových synů, kteří měli za úkol vnitřnosti ochraňovat.

Hapy - pavián - ochraňoval plíce
Kebehsenuef - sokol - ochraňoval střeva
Duamutef - šakal - ochraňoval žaludek
Imsety - člověk - ochraňoval játra

Mumifikovaná zvířata
Ve starém Egyptě byl každý bůh spojován s určitým zvířetem. Například duch bohyně Bastet (Bastety) se prý nacházel v kočce. Proto bylo tělo kočky po smrti balzamováno a uloženo na hřbitově.
Za největší pohřebiště všech balzamovaných zvířat je považována Sakkára, kde se doposud nalezlo milion mumií ptáků, koček, psů a dalších zvířat.


Skarab
Symbolizoval znovuzrození a byl nejpoužívanějším ze všech amuletů. Dával se k srdci, které ochraňoval na místě posledního soudu. Většinou byl vyroben ze zelených materiálů - krystalická břidlice, živec či hematit.
Na jeho rubu byla vyryta 30. kapitola knihy mrtvých. To mělo zaručit, že srdce nevyzradí na svého majitele žádné hříchy a člověk se tak bez problémů dostane do příštího světa.

Mumie a technika nazvaná CAT
V minulých desetiletých se mumie zkoumali tak, že je vědci postupně rozbalovali. Samozřejmě tak docházelo k jejich nenávratnému poškození. V dnešní době existuje na zkoumání zachovaných zemřelých speciální přístroj nazvaný skener CAT. Ten je schopný prosvítit všechny vrstvy bandáže a dokáže tak odhalit i skryté předměty (například amulety).

Bouřka

28. listopadu 2007 v 14:31 Zajímavosti .
Opatrnosti nikdy nezbývá a tak nikdy žádnou paniku!
Není-li totiž na cestě žádný bezpečný úkryt, je lepší pokračovat v cestě. Musíme se pokusit vyhýbat osamělým stromům, stožárům, zemědělským strojům, kovovým hangárům a ohradám. Měly bychom být raději dál od řek a rybníků. Taky si dáme pozor na jeskyně, skalní výčnělky, trhliny, kde prosakuje voda. Je to totiž dobrý elektrický vodič. Zdaleka obejdeme skalní masivy.
Nyní si řekneme o bouřce vůbec něco obecně.
Blesk a hrom.
Bouřkový mrak je nabit elektřinou. Výměna elektrického náboje (elektriky) mezi mrakem a zemí vyvolává jiskru - blesk. Rozpínání teplého vzduchu elektrickým výbojem je doprovázeno výbuchem - hromem.Ať je bouřka jakkoliv daleko, blesk uvidíme v tu chvíli kdy se začne tvořit hrom. Jelikož je ale rychlost světla 300 000 km za 1sekundu a rychlost zvuku pouhých 350m za 1 sekundu hrom uslyšíme až později.

17.listopad

28. listopadu 2007 v 14:25 Zajímavosti .
Všichni lidé jistě vědí, že 17. listopadu je státní svátek a je volno, nemusí se do práce, ani do školy. Ovšem, co se tento den přesně před 17 lety událo, mladší generace moc netuší. Většinou vám na otázku: "Čím je významný 17. listopad?" spíše odpoví lidé středního věku, většinou kolem 40ti let. Proč to tak je? Právě oni nám totiž v roce 1989 vybojovali svobodu a demokracii.
Co se tedy přesně událo?

17. listopad 1989 byl jen další obyčejný podzimní den, ale neměl jím zůstat navěky.
Studenti ohlásili demonstraci, která měla připomenout 50. výročí dne 17. listopadu 1939 - tedy zásah nacistických okupantů proti českým vysokým školám. Tehdejší komunistická vláda akci povolila pod podmínkou, že se studentský průvod vyhne středu města. Povolená cesta směřovala z Albertova na Vyšehrad k hrobu K. H. Máchy. Na Albertově se sešlo nečekaně velké množství studentů.
Vše probíhalo v pořádku, až na Vyšehradě se lidé rozhodli, že půjdou dál. A tak se dav 50 000 lidí odebral na Václavské náměstí. Na Národní třídu se dostalo asi jen 2 000 lidí. Zde je obklíčili policisté a došlo ke střetu.
Večer odvysílala televize zprávu o napadení studentů - a snad právě tohle byla ta pověstná poslední kapka.
Další dny vyšli lidé do ulic, a konala se spousta jiných demonstrací, na některých protestovalo více než tři čtvrtě milionu lidí. Nakonec Komunistická strana Československa (KSČ) umožnila podílet se na vládě i jiným politickým stranám.

Tehdy slovo demokracie získalo hmatatelnou podobu.

Ať to bylo tak či tak, určitě je dobré něco vědět o dni, který znamenal zlom pro vaše rodiče nebo sourozence - prostě pro obyvatele tehdejšího Československa.

A proč se tomuto období jinak říká Sametová revoluce? Je to prosté, všechno proběhlo relativně v klidu bez zbytečných mrtvých, v ostatních státech probíhala revoluce mnohem krvavěji.

Den díkuvzdání

28. listopadu 2007 v 14:21 Zajímavosti .
Kdy se slaví Den díkůvzdání? Vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu.
V Americe snad nenajdete svátek, který by platil pro všechna vyznání, etnické minority a církve - krom jednoho. Je to Den díkůvzdání (Thanksgiving). Někdy se nám plete s Vánocemi. Ne, nejsou to Vánoce.
Původ tohoto svátku je, na rozdíl evropských a amerických vánoc, jiný a jeho původ je doložitelný. Vyhlášení Dne díkůvzdání se dokonce uchovalo na archivní nahrávce rozhlasového vysílání.
A jak to všechno vzniklo?
Historie tohoto svátku je vlastně historií Pelgrimů, kteří 6. září 1620 odpluli z Anglie hledat zdroje a lepší život do Nového světa. Jejich malá loď - nazývala se Mayflower - byla přeplněna muži, ženami a dětmi. Na palubě byli separatisté, kteří si říkali "Saints" (Svatí), zbytek posádky tvořili "Strangers" (tzn. Cizáci - takhle jim říkali ti Svatí). Během plavby mezi oběma tábory nesčetněkrát proběhly roztržky. Když pak po 66 dnech hrozné cesty konečně spatřili zemi, bylo uzavřeno příměří - dohodu pojmenovali "Mayflower Compact". Skupiny se spojily a nové seskupení si začalo říkat "Pilgrims" (Pelgrimové).

Ačkoliv Pelgrimové poprvé spatřili zemi v Cape Cod v Massachusetts, tak nepřistáli, dokud nedorazili na místo, nazvané Plymouth. Kapitán John Smith nazval toto místo v roce 1614 právě po známém anglickém přístavu a žil tu již pět let. Plymouth byl skvělým přístavem a poskytoval mnoho přírodních zdrojů. Také místní Indiáni byli přátelští.
Ale štěstí nových přistěhovalců netrvalo dlouho. Zima, hlad, nemoce… vše vypadalo na dokonalou zkázu. Zázrakem však byli zachráněni skupinou místních severoamerických Indiánů, kteří jim poskytli zásoby jídla a naučili Pelgrimy pěstovat kukuřici a skladovat ji na horší časy. A na příští zimu již Pelgrimové vypěstovali dostatečnou úrodu, aby přežili. Zima přišla a odešla, aniž by způsobila mnoho škody. Osadníci věděli, že se již dokáží postavit špatným podmínkám a nastal čas k oslavám… Vítězství oslavili velkými hody, na které byli pozváni i spřátelení indiáni. Byl to jakýsi způsob sklizňových hodů, jaký Pelgrimové mívali v Anglii. Recepty jídel pro velkou oslavu se skládaly z kukuřice, ječmene, dýní, hrachu, drůbeže, vysoké zvěře a ryb. A samozřejmě z tamějšího vynikajícího divokého krocana.
Nicméně, třetí rok byl skutečně katastrofální, když byla veškerá úroda kukuřice zničena. Pelgrimský guvernér William Bradford nařídil den půstu a modliteb a nedlouho nato přišel vytoužený déšť. Na oslavu byl pak 29. listopad prohlášen za den díkůvzdání. Toto datum je považováno za skutečný počátek Dne díkůvzdání, tak jak ho známe dnes.
Den díkůvzdání se ujímal dlouho. Amerika není jen země, Je to především kontinent, kterému trvá dlouho než se na něčem bezvýhradně shodne. Až prezident Lincoln vyhlásil pro všechny státy a Američany Thanksgiving národním svátkem, ale - bez jakékoliv právní závaznosti. Každý si ho tedy v klidu slavil, jak chtěl.
Obrat nastal až začátkem zimy v roce 1938. Byla to zvláštní doba. Vzdělaná Amerika byla tehdy rozpolcena sporem, zda jít do války nebo nejít. Hitler byl už v Rakousku. Hovořilo se o mnichovském "míru". Na anglické parlamentní scéně se v té době vynořil velikán, který o mnichovském diktátu, který byl vydáván za vítězství onoho míru, prohlásil: "Utrpěli jsme bezvýhradnou porážku." Byl to Winston Churchill. Prezidentem v Americe byl tehdy Franklin D. Roosevelt, velký politik a, což málokdo ví, člověk geniálně vládnoucí rozhlasovému žánru. Vždy, když Americe teklo do bot a měla špatnou náladu, poslouchali Američané Roosevelta a jeho Hovory u krbu.
K tomu, aby se slavilo vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu, došlo takto: president Franklin D. Roosevelt 19. listopadu 1938 vyhlásil Den díkůvzdání jako národní svátek. Na oslavu byl pak 29. listopad prohlášen za den díkůvzdání. Toto datum je považováno za skutečný počátek Dne díkůvzdání, tak jak ho známe dnes.
V tento svátek Američané nepracují a scházejí se v rodinném kruhu, aby poděkovali každý svému Bohu za milost, kterou jim poskytl na dosavadní cestě a sílu k cestě další. A scházejí se v 90 procentech rodin. K té dokonale udělané krůtě, s dokonalou brusinkovou polevou.

Hádanky

26. listopadu 2007 v 12:50 Zábava
Ponožky
Na půdě, kde je tma, visí na šňůrách pomíchané černé a bílé ponožky.
Kolik nejméně ponožek musíte z půdy přinést, aby bylo zaručeno, že máte alespoň jeden pár ponožek stejné barvy?

Podotýkám ještě jednou, že na půdě je tma a proto netušíte, jakou barvu ponožky zrovna ze šňůry berete.
Topinky
Za jaký nejmenší čas opečete tři topinky, když se na pánvičku vejdou jen dvě najednou a jedna strana se peče 30 sekund?
Kdo chová rybičky?
Podmínky:
1. Je pět domů, z nichž každý má jinou barvu.
2. V každém domě žije jeden člověk, který pochází z jiného státu.
3. Každý z majitelů (obyvatel domu) pije jeden nápoj, kouří jeden druh cigaret a chová jedno zvíře.
4. Žádný z nich nepije stejný nápoj, nekouří stejný druh cigaret a nechová stejné zvíře.

Souvztažnosti:
A/ Brit bydlí v červeném domě.
B/ Švéd chová psa.
C/ Dán pije čaj.
D/ Zelený dům stojí hned nalevo od bílého.
E/ Majitel zeleného domu pije kávu.
F/ Ten, kdo kouří Pall Mall, chová ptáka.
G/ Majitel žlutého domu kouří Dunhill.
H/ Ten, kdo bydlí uprostřed řady domů, pije mléko.
I/ Nor bydlí v prvním domě.
J/ Ten, kdo kouří Blend, bydlí vedle toho, kdo chová kočku.
K/ Ten, kdo chová koně, bydlí vedle toho, kdo kouří Dunhill.
L/ Ten, kdo kouří BlueMaster, pije pivo.
M/ Němec kouří Prince.
N/ Nor bydlí vedle modrého domu.
O/ Ten, kdo kouří Blend, má souseda, který pije vodu.

Otázka:
Kdo chová rybičky?
Chodí panna po městě, má sukniček na dvěstě,
když vítr foukne, všecky jí rozfoukne.

Poslíček

V hotelu se ubytují tři muži, kteří si objednají jeden třílůžkový pokoj. Tento pokoj stojí 30 korun. Poté co se muži odeberou z recepce na svůj pokoj, tak recepční zjistí, že se na tento pokoj vztahuje 5 Kč sleva. Zavolá si tedy poslíčka a dá mu pět korun s tím, že je má vrátit právě ubytovaným mužům. Poslíček vyrazí a po cestě přemýšlí, jak těch pět korun má rozdělit mezi tři chlapy. Nakonec to provede následovně:
Každému chlapovi dá 1 korunu a zbylé dvě koruny si nechá. To se zdá být v pořádku, ale teď počítejte s námi:
Tímto každý muž nezaplatí deset Kč ale jenom devět, protože každému byla jedna koruna vrácena.
Jenže: 3×9 je 27 Kč. 27 + 2 Kč, co má poslíček je 29 Kč.

Lampy

Při večerní procházce dal učitel svému žákovi hádanku.
"Jsou 3 bratři. Součin jejích věku je 36 a součet je přesně roven počtu svítících lamp v této ulici".
Žák se zamyslel a povídá: "To mi nestačí, nemohu přesně určit jejich stáří".
Profesor odpověděl: "Dobrá, nejstarší z bratrů se jmenuje Karel".
Kolik bylo bratrům let?

12 kuliček

Mějme 12 na první pohled stejných kovových kuliček. Právě jedna z těchto kuliček je ovšem "vadná". Nevíte však, zda je těžší, či lehčí než ostatní. K dispozici máte rovnoramenné váhy.
Na kolik jednotlivých vážení jste schopni s jistotou určit "vadnou" kuličku a zároveň také jakým způsobem je vadná - lehčí, či těžší?

Optické klamy

26. listopadu 2007 v 12:44 Zábava

Prosinec

26. listopadu 2007 v 12:40 Přísloví a pranostiky na celý rok
· Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich.
· Vane-li v prosinci vítr východní, špatnou naději mají nemocní.
· Když prosinec bystří, po vánocích jiskří.
· Prosinec naleje a leden zavěje.
· Prýští-li ještě v prosinci bříza, nemívá zima mnoho síly.
· Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy třeba báti.
· Prosinec proměnlivý a vlahý, nedělá nám zima těžké hlavy.
· Mrazy, které v prosinci brzy ochabnou, znamenají zimu mírnou.
· Hřmění v prosinci zvěstuje silné větry.
· Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.
· Jaký prosinec, takové jaro.
· Studený prosinec - brzké jaro.
· Jaký prosinec - takový červen.
· Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
· Je-li v prosinci Mléčná dráha jasně a zřetelně viděti, bude rok budoucí úrodný;
je-li však částečně viditelná, nebude mnoho obilí a vína.
· Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná.
· Po studeném prosinci bývá úrodný rok.
· Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
· Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
· Mrazivý prosinec, mnoho sněhu, žíznivý roček bude v běhu.
· Prosinec se sněhem na pěšině, žitko je na každé výšině.
· V prosinci-li zima, sníh-li hojně lítá, hojnost všady bývá žita.
· Mnoho sněhu v prosinci - mnoho ovoce a trávy.
· Pošmourný prosinec, dobré je znamení pro sady, lučiny i všechno osení.
· Jsou-li v zimě po cestách ledy, podaří se výborně zelí.

Listopad

26. listopadu 2007 v 12:39 Přísloví a pranostiky na celý rok
· Teplý říjen - studený listopad.
· V listopadu hřmí - sedlák vesnou sní.
· Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
· Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
· Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
· Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
· Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
· Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
· Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
· Studený listopad - zelený leden.
· Padá-li první sníh, novembris, když země nebude zmrzlá, velikou škodu osení učiní a je vyleží
aneb osení se pod sněhem paří a hnije. Ale jestli padne sníh, když země nejprve zmrzne, jest
osení užitečný, nebo ono bezpečně v teple pod sněhem ve zmrznuté zemi leží.
· Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
· Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
· Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
· V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
· Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.
· Jaký listopad, takový březen.

Říjen

26. listopadu 2007 v 12:39 Přísloví a pranostiky na celý rok
· Když Měsíc v pěkném a jasném čase se obnovuje, tedy jesť k doufání pěkné vinobraní.
· Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.
· Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče.
· Září víno vaří, říjen mačká hrozen.
· Září víno vaří, říjen víno pijem.
· Teplé září - říjen se mračí.
· Po teplém září zle se říjen tváří.
· Touží-li září po roce, bude v říjnu bláta po ose.
· Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
· Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.
· Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.
· Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.
· Teplý říjen - studený listopad.
· Teplý říjen - studený únor.
· Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
· Bouřka v říjnu třebas malá, sotva na to zima stálá.
· Říjen když blýská, zima plíská.
· Kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti.
· V říjnu mnoho deštů, v prosinci mnoho větrů.
· Mlhy v říjnu - sněhy v zimě.
· Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
· V říjnu mráz a větry - leden, únor teplý.
· Studený říjen - zelený leden.
· Mrazy v říjnu - hezky v lednu; krásný říjen - studený leden.
· Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí.
· Jestli sníh napadne toho měsíce a kolik dní trvati bude, tak stálá bude zima.
· Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.
· Kolikrát tohoto měsíce sněží, tolikráte v budoucí zimě sníh padati má.
· Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima.
· Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
· Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade.
· Jestli má dub mnoho ovoce, bývá ráda tuhá a dlouhá zima.
· Když dub hojné ovoce dává, tak má velká zima a množství sněhu býti.
· V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.
· Když se táhnou ptáci blízko k stavení, bude tuhá zima.
· Říjen a březen rovné jsou ve všem.